O nas

Zakład Toksykologii i Bromatologii powstał z połączenia Katedry i Zakładu Toksykologii Stosowanej z Zakładem Bromatologii oraz z Zakładem Badania Środowiska Wydziału Farmaceutycznego WUM (Zarządzenie nr 120/2022 Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z dnia 3 czerwca 2022 r.). Zakład prowadzi szeroką działalność dydaktyczną na dwóch wydziałach i czterech kierunkach studiów w zakresie nauk toksykologicznych, nauk o żywności i żywieniu, dietetyki, nutrigenomiki oraz higieny i epidemiologii.

Zajęcia dydaktyczne obejmują wykłady, seminaria oraz specjalistyczne ćwiczenia laboratoryjne prowadzone w nowoczesnych laboratoriach i salach seminaryjnych zlokalizowanych na terenie zakładu. Zakład prowadzi również zajęcia dydaktyczne dla jednostek spoza WUM, w tym zajęcia w języku angielskim dla studentów ERASMUS. Badania naukowe zakładu obejmuje kilka obszarów tematycznych dotyczących m.in. biologii molekularnej nowotworów, kancerogenezy, mutagenezy, nutrigenomiki, metabolomiki oraz molekularnej diagnostyki obrazowej. W badaniach naukowych wykorzystywane są doświadczalne modele komórkowe i zwierzęce (muszy, szczury), modele embrionalne zebrafish, pierwotniaki i bakterie. W zakładzie znajdują się specjalistyczne laboratoria komórkowe, w tym certyfikowane pracownie GMO oraz wysokospecjalistyczne pracownie aparaturowe. Zakład współpracuje w wieloma placówkami naukowymi w kraju i zagranicą. Pracownicy zakładu oraz doktoranci uczestniczą w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz publikują wyniki swoich badań w renomowanych czasopismach naukowych. W zakładzie przywiązuje się bardzo dużą wagę do rozwoju młodej kadry naukowej ze szczególnym uwzględnieniem promocji kobiet w nauce.

Kierownikiem Zakładu jest Prof. dr hab. n. med. n. zdr. Ireneusz P. Grudziński